szukaj:
Menu główne
Strona główna
Forum
Wiadomości
Artykuły
Galeria
Kontakt
Linkownia
ŁOWISKO PATRONACKIE
Regulamin
Mapa łowiska
K M "Dolina Łeby"
Odtworzenie tarlisk
Troć Łeby - zawody
Tarło troci - filmy
Informacje
Opłaty 2012
Informator wód
Znakowane ryby
Turystyka wędkarska
Polecamy:
Muszkarskie Święto - Robert Tracz
AIRFLO – My już wiemy!
Z muchówką na troć - Technika. część 2
Z muchówką na troć – Sprzęt. cz...
Rzeka Łeba – rozpoczęcie sezonu...
Troć Łeby 2008 - relacja z zawodów
Black Ranger bez tajemnic
Rzeka Lagan - Szwecja
\"Troć Łeby 2009\"- relacja z imprezy
Trociowa Łeba
Wiadomości:
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - RELACJA...
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - ZAPROZENIE...
Troć Łeby 2013
Zawody Muchowe Troć Łeby 2013 - nagroda główna MG ...
Tarło przyżyciowe troci wędrownej nad Łebą...
Ankieta
Moja ulubiona metoda połowu to:
Sztuczna mucha
Spinning
Spławik
Trolling

[wyniki | ankiety]
Postępowanie administracyjne - 2007-05-15 12:21:40

    W Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyło się postępowanie administracyjne w sprawie o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego Panu Józefowi Ł.,właścicielowi hodowli ryb w miejscowości Rybki.



    Na rozprawie stawili się przedstawiciele ZMiUW, ZO PZW w Słupsku, Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby, właścicielka hodowli w Lęborku – Dretowie oraz właściciel hodowli w Rybkach. W trakcie trwania rozprawy, każda ze stron przedstawiła swoje stanowisko w formie wniosków. Wkrótce przez Starostwo Powiatowe w Lęborku zostanie wydana w tej sprawie decyzja – miejmy nadzieję, że będzie ona korzystna dla środowiska naturalnego i cennej przyrodniczo rzeki Okalicy.
    Oficjalne stanowisko w tej sprawie, przedstawione przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby dostępne poniżej oraz na stronie www.rzekaleba.pl.
    Zdjęcia z rozprawy można obejrzeć na stronie prezesa ZO PZW w Słupsku Pana Teodora Rudnika.




Lębork dnia 14.05.2007r.
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby
ul. Sienkiewicza 14
84-300 Lębork

Stanowisko Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby

W związku z wszczętym w dniu 03.04.2007roku postępowaniem administracyjnym o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego Panu Józefowi Łempio na pobór wody i zrzut oczyszczonych ścieków poprodukcyjnych do rzeki Okalicy, Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby, działając na podstawie art. 31 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.), po zapoznaniu się z materiałem dowodowym dotyczącym sprawy, wnosi o cofnięcie w/w pozwolenia. Natomiast w przypadku wydania nowego pozwolenia wodnoprawnego Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby, wnosi o:

1) Zmianę sposobu poboru wody na hodowlę w km 6 + 700, poprzez zastosowanie, w miejsce dotychczasowego doprowadzalnika, kanału o zamkniętym przekroju (lub rury), którego wymiary uniemożliwią przekroczenie dopuszczalnej ilości pobieranej wody-określonej przez warunki pozwolenia wodnoprawnego oraz jednoznacznie zlimitują ilość pobieranej wody. Pobór wody na hodowlę mógłby się odbywać tylko i wyłącznie za pośrednictwem tego kanału (rury), zabezpieczonego kratą zapobiegającą migracji ryb z rzeki na hodowlę

2) Uchylenie części punktu 2 decyzji Nr 1012/94 z dnia 07.07.95r. mówiącej o zwiększeniu maksymalnej ilości wody pobieranej na hodowlę z 0,16 m3/sekundę i 13824 m3/dobę na 0,29 m3/sekundę i 25056 m3/dobę.

3) Uchylenie części decyzji Starosty Lęborskiego z dnia 19.03.07 r. zmieniającej decyzję Wojewody Słupskiego Nr 447/90 z dnia 20.03.90r. (zmienionej decyzją Nr 1012/94 z dnia 07.07.95r.) dopuszczającej znaczne pogorszenie jakości oczyszczonych wód poprodukcyjnych odprowadzanych do rzeki Okalicy, w stosunku do jakości wody pobieranej.

4) Weryfikację maksymalnej rzędnej piętrzenia zaznaczonej na prawym przyczółku jazu piętrzącego w km 6 + 700 metalowym trzpieniem oraz zamontowanie w sposób trwały na przyczółku łaty wodowskazowej.

5) Określenie jedną wymierną liczbą wyrażoną w i w porozumieniu z RZGW, ZO PZW w Słupsku, Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi i Towarzystwem Przyjaciół Rzeki Łeby przepływu nienaruszalnego ustanowionego dla odcinka rzeki Okalicy poniżej poboru wody na hodowlę Pana Józefa Łempio dokonywanego w km 6+ 700.

6) Zamontowanie bezpośrednio poniżej jazu piętrzącego rzekę Okalicę urządzenia wyposażonego w łatę wodowskazową, które w sposób jednoznaczny będzie umożliwiało stwierdzenie ilości wody przepływającej naturalnym korytem rzeki Okalicy.

7) Zabezpieczenie miejsca zrzutu wód poprodukcyjnych za pomocą metalowej kraty uniemożliwiającej migrację ryb na teren hodowli.

8) Zmianę miejsca zrzutu oczyszczonych wód poprodukcyjnych do rzeki Okalicy. Zrzut wód poprodukcyjnych powinien odbywać się bezpośrednio za jazem piętrzącym w km 6 + 700.

9) Zainstalowanie na terenie hodowli skutecznych urządzeń do stałej separacji i usuwania osadów z procesów produkcyjnych.

10) Stałe natlenianie wód poprodukcyjnych odprowadzanych z hodowli do rzeki Okalicy.

Uzasadnienie:

Ad. 1) Rozwiązanie poboru wody na hodowlę z zastosowaniem doprowadzalnika o stałym, zamkniętym przekroju jednoznacznie określi maksymalną ilość wody doprowadzanej na hodowlę, bez możliwości jej zmiany. Wykluczy to możliwość przekraczania maksymalnego poboru wynikającego z pozwolenia wodnoprawnego.

Ad. 2) Organ wydający decyzję w uzasadnieniu stwierdził, że zwiększony pobór wody nie narusza przepływu biologicznego rzeki, który to nie został wcześniej określony. Pobór wody na hodowlę na poziomie 0,29 m3/sekundę i 25056 m3/dobę znacząco przekracza pojemność środowiska ekosystemu rzeki Okalicy.

Ad. 3) Zwiększenie współczynników zanieczyszczających wodę rzeki Okalicy, ujemnie wpływa na ekosystem tej rzeki, a także rzeki Łeby oraz ogranicza możliwości produkcyjne hodowli ryb Tamary i Mirosława Jędros w Lęborku – Dretowie.

Ad. 4) Zamontowanie łaty wodowskazowej pozwoli w sposób czytelny i jednoznaczny monitorować poziom wody przed piętrzeniem.

Ad. 5) Nie określono w wadliwie wydanym pozwoleniu wodnoprawnym przepływu nienaruszalnego rzeki Okalicy na odcinku poniżej poboru wody na hodowlę.

Ad. 6) Zamontowanie łaty wodowskazowej i urządzenia, które w sposób jednoznaczny i niepodważalny będzie umożliwiało stwierdzenie ilości wody przepływającej naturalnym korytem rzeki Okalicy jest konieczne do kontrolowania przestrzegania warunków przepływu nienaruszalnego.

Ad. 7) Betonowe koryto, którym odprowadzane są wody poprodukcyjne z hodowli ryb nie jest zabezpieczone przed migracją ryb z rzeki Okalicy na teren hodowli.

Ad. 8) Zmiana miejsca zrzutu wód poprodukcyjnych na punkt bezpośrednio za jazem przyczyni się do poprawy stanu ekosystemu rzeki Okalicy na odcinku poniżej jazu.

Ad 9) Zainstalowanie takich urządzeń w sposób znaczny poprawi stan ekosystemu rzeki Okalicy.

Ad 10) Pomiary prowadzone przed ujęciem wody na kolejną hodowlę w Dretowie wykazują niską zawartość tlenu w wodzie. Zbyt niską dla ryb bytujących w krainie pstrąga jaką na spornym odcinku jest rzeka Okalica.

Prezes Zarządu
mgr inż. Marian Ślęzak
Przekaż 1 % swojego podatku
Na forum...
Zdjęcia z galerii
IMG_0106.JPG    
Przyjaciele








Pokoje
Pogoda
Prognoza dla regionów Polski
Kliknij na mapce.
Na stronie jest
osób online: 6
 
© 2024 DOLINA ŁEBY. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 

powered by jPORTAL 2 & UserPatch